Bir saniyelik kritik görüntüde ne vardı?

Taksim’de altı kişinin yaşamını yitirmesine, 81 kişinin yaralanmasına neden olan teröristi yakalamak için polis zamanla yarıştı. Polisi bombacıya götüren bir saniyelik görüntüde ne vardı?

13 Kasım Pazar günü İstanbul’da havanın da çok soğuk olmaması nedeniyle sokaklar hareketliydi. İstanbul’un göz bebeği Taksim İstiklal Caddesi yine cıvıl cıvıldı. Saatler 16.20’yi gösterdiğinde tüm Türkiye’yi yasa boğan bir ses geldi. Patlama olmuştu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Siren sesleri, koşturan insanlar…

Hemen başta Beyoğlu Emniyeti olmak üzere Terör ve İstihbarat polisleri olay yerine gelmişti. Bu bir terör saldırısıydı. Altı kişi hayatını kaybetmiş, 81 kişi de yaralanmıştı. Emniyet birimleri hızla çalışmaya başladı. Tüm kamera kayıtları tek tek yüzlerce polis tarafından izlenmeye başlandı. İlk elde edilen görüntülerde bir kadın çantayı koyarak kaçıyordu. Evet, patlamayı yapan terörist buydu.

BİR SANİYELİK GÖRÜNTÜ

Peki başında başörtüsü, altında kamuflaj pantolonuyla koşan bu kadın kimdi? Bir yere kadar görüntüler çok netti. Ama bir ara sokakta görüntü alınamıyordu. Deneyimli polisler adeta samanlıkta iğne arıyordu. Polisin dikkatini bir görüntü çekmişti. Bir saniyelik bu görüntü de yüz görünmüyordu.

Eldeki görüntülerle bu görüntü eşleştirildi. Kamera kaydındaki bir saniyelik görüntüdeki ayakkabı ve kamuflaj pantolonun paçası aynı kişiyi işaret ediyordu. Bir taksiye biniyordu. Hemen plaka belirlendi. Bin 200 kamera kaydı vardı elde. Adım adım, sokak sokak, o taksinin izi sürüldü. Bombacı kadın Esenler’de bir eve giriyordu.

BEN ONU BURADA GÖRDÜM

Peki kamera olmayan bu sokakta terörist hangi eve girmişti? İstihbarat birimlerinin çalışması neticesinde belirlenen bir evin kapısı çalındı. Kadın teröristin fotoğrafı gösterildi. “Görmedik” cevabını alan polisler şüphelenmişti. Kapıya çıkan bir çocuk, “Ben onu burada görmüştüm” deyince polisler yaklaştıklarını hissetmişti.

O an dışarıda bekleyen deneyimli polislerden biri, üç bina yanda üst kattaki perde arkasından kendilerine bakıldığını fark etti. Hemen o eve baskın yapıldı. Türkiye’yi yasan boğan hain terörist Suriye uyruklu Alham Albashir o evden çıktı. Yakalanarak gözaltına alındı. 

GETİR-GÖTÜR İŞLERİMİZİ YAPARSIN

Peki bu kadın kimdi? PKK/YPG terör örgütüyle ne zaman tanıştı? Türk istihbarat birimleri tüm detayları belirledi. Alham Albashir 2020 yılında Hamed A. isimli YPG askeri kanadında görev yapan bir terörist ile Münbiç’te tanıştı. Sevgili olmuşlardı. A.’nın asıl hedefi örgüte bir terörist kazandırmaktı.

Alham Albashir’e önce PKK/YPG terör örgütü anlatıldı. Sempatisinin kazandırılması sağlandı. İstihbarat eğitimi verildi. Hamed A.,” Bizim getir-götür işlerimiz oluyor. Türkiye’de bu işlerimizi yaparsın para kazanırsın” diyerek Albashir’i bir yandan kandırırken, bir yandan da nasıl bir paket götürülür konusunda eğitti. Arada bir Kobani-Afrin bölgesinde kurye taşımacılığı yaptırıldı. Eğitim bitmişti. Artık o bir YPG teröristiydi.

İstanbul polisi 10 saat içerisinde terör saldırısını çözüp, bombayı koyanı sağ yakalayarak büyük bir başarı sağladı. Ya o teröristler hızla yurt dışına çıkmayı başara bilseydi? İçimiz hiç soğumazdı. Şimdi sıra bu eylemi Kobani’de ve İstanbul’da planlayan teröristlerde. Yakında onların da haberinin geleceğine inanıyorum.