Gaz maskeleri dağıtıldı, sabah 06.00... Görev yerindeyiz!

0:00/ 0:00

Gaz maskeleri dağıtıldı. Sabah 06.00’da herkes görev yerinde olacak. Taksim’e girişler kapatıldı. Bakalım gazetecileri bu 1 Mayıs’ta neler bekliyor?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun. Sanırım emekli olmanın da verdiği psikolojiyle yıllar öncesine geri döndüm bu 1 Mayıs’ta. Yaşadıklarım bir bir gözümün önünden geçti. Biz 1 Mayıs gününe nasıl heyecanlı hazırlanırdık.

Akşam Gazetesi’nin genç muhabiriydim o dönemlerde. Bugün tv100’de beraber çalıştığım Devrim Tosunoğlu ve Levent Albayrak da emniyet muhabirleriydi.

1 Mayıs öncesinde gazetede toplanırdık. Haber şefimiz listeleri yapardı. Bugün İstanbul karışabilir her yeri tutalım, en güzel fotoğraflar bizde olmalıydı.

SABAH 06.00 GÖREV YERİNDEYİZ

İstihbarat servisimiz gazetenin 1. sayfasındaki fotoğrafı çekmeliydi. Sabah 06.00 herkes yerinde olmalı.

Nerelere mi dağılırdık? Taksim Meydanı, Kazancı Yokuşu, Abide-i Hürriyet Caddesi, Pangaltı, Harbiye, Dolapdere, Taksim İlkyardım Hastanesi, Vatan Emniyet, Kadıköy Meydanı...

Sabahın erken saatlerinde marjinal grupların Taksim Meydanı’na girme girişimleri başlardı. Elimizde telsizler, polis anonslarını takip ederdik. Nerede müdahale varsa oraya yetişmeye çalışırdık.

Genelde Harbiye tarafı çok karışırdı. İstiklal Caddesi’nde gözaltılar olurdu. Polisin yoğun gazından korunmak için hepimizin kafasında gaz maskeleri, cebimiz de limonlar… Niye mi? Gazın etkisinde yüzümüze sürerdik.

Ne heyecanlı günlerdi... Akşam görev yerimizden evlerimize dağılır, sabahı "Acaba bizim çektiğimiz fotoğraflar kullanıldı mı ?" diye heyecanla beklerdik.

Artık marjinal gruplar da yoruldu. Taksim’e çıkma hevesleri bitti. Polis kararlı duruşunu hiç bozmadı. Bence şimdi 1 Mayıs bayram gibi kutlanıyor.

Maltepe Meydanı’nda toplanılıp, şarkılar söyleniyor, halaylar çekiliyor, sloganlar atılıyor. Tabi ki münferit olaylar oluyor ama anında polis durduruyor.

GERGİNLİĞİN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yeni gazeteci meslektaşlarım artık 1 Mayıs’ı bayram gibi kutluyorlar. Zaten resmi tatil. Gaz maskeleri dönemi bitti. Ama ben hala o heyecanlı günlerimizi unutamıyorum.

İyi ki o dönemlerde muhabirdim ve sahadaydım diyorum. Çok şey kattı bana. Toplumsal olaylarda nasıl davranmam gerektiğini öğrendim.

Ama ne olursa olsun ülkemiz bayramlarını bayram gibi kutlamalı... Gerginliğin kimseye faydası yok.