Mustafa Zafer

Mustafa Zafer

mustafazafer@hotmail.com

Son Yazıları

Kentsel dönüşüm kanunu değişiyor

Mevcut yasal düzenlemeye göre birden çok kat maliki bulunan site ve apartmanlarda kentsel dönüşüm yapılması, riskli binaların yıktırılması, parsellerin birleştirilmesi, imar adası bazında uygulama yapılması gibi önemli hususların gerçekleştirilebilmesi için paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınması gerekmekte.  

AK Parti kurmaylarınca hazırlanan yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilip yasalaşması halinde paydaşlar toplamındaki kişi sayısının bir fazlasıyla riskli yapılar yıkılıp dönüştürülebilecek.

Yazının Devamı

Merkez Bankası'ndan faiz artışına devam

Resmî Gazete’de bugün yayınlanan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca, vadesine en çok üç ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 30,75, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 31,75 olarak belirlendi.

AVANS İŞLEMLERDE UYGULANAN FAİZ YÜZDE 31,75 OLDU

Yazının Devamı

Kredi kartlarında yeni rekor

Eylül ayında yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte ailelerin çocukları için yapmış olduğu okul, giyim, kırtasiye, servis ve yemek ücreti masrafları bir anda kredi kartı kullanım limitlerini zorlayacak hale getirdi.

Önceki gün Merkez Bankası tarafından kredi kartlarında uygulanacak faiz oranın artırılmasının tüketiciye etkisini yazımızda birlikte inceleyelim.   

Yazının Devamı

Aile hukukunda yeni düzenleme neleri kapsayacak?

Aile hukukunda yapılacak çalışmalar ile süresiz nafaka, uzun süren yargılamalar ve boşanma davalarında tarafların hak arama hürriyetlerinde yapılacak düzenlemelerin neler olduğunu yazımızda birlikte inceleyelim.  

TÜRK MEDENİ KANUNU’NDA AİLE HUKUKU ELE ALINACAK

Yazının Devamı

Veresiye defteri geri gelir mi?

Parasal sıkıştırma politikasının bir gereği olarak Orta Vadeli Program’da açıklanan ve uygulanacak tedbirlerin belki de en önemlisi kredi kartlarında yapılacak düzenlemeler olacak.

Kart kullanımının tüketim talebini dengeleyecek şekilde yeniden düzenlenecek olmasının tüketiciyi nasıl etkileyebileceğini gelin yazımızda birlikte inceleyelim.  

Yazının Devamı

Okul yolu cep yakıyor

Yeni eğitim öğretim yılının başladığı bugünlerde tüm hizmetlerde olduğu gibi okul taşımacılığında da fiyatlar maliyetlere bağlı olarak yükselmiş durumda. Bazı lokasyonlarda okul servis ücretleri bir önceki yıla göre nerdeyse iki kat arttı.

Türkiye’nin mega kenti İstanbul’da okul servis ücretlerinde uygulanması gereken tarifeyi ve okul servis araçlarının çalıştırılmasındaki önemli esasları gelin yazımızda birlikte inceleyelim. 

Yazının Devamı

Gelenekçiler mi yenilikçiler mi kazanacak?

Cumhuriyet Halk Partisinde değişim arayışında olan yenilikçi kanat ile gelenekçiler arasında geçtiğimiz hafta sonu enteresan bir hukuki süreç yaşandı.

CHP Fatih İlçe Başkanlığı tarafından geçtiğimiz Pazar Günü ilçe kongresinin yapılmasına karar verilmiş ve ilgilerine 03/09/2023 tarihinde kongre yapılacağı duyurulmuş belirlenen gün ve tarihte partililer kongre yapılacak yere gitmişler ancak ilçe Başkanı tarafından yeter sayıda delege olmasına rağmen “Kongre Başka Bir Tarihe Ertelenmiştir” denilerek kongre yapılmasının önüne geçilmek istenmiştir.

Yazının Devamı

Okul alışverişlerine dikkat

2023/2024 Eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığını yakından ilgilendiren okul alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenleri gelin yazımızda birlikte inceleyelim.

SATILAN ÜRÜNLER AMBALAJINDA OLMALI

Yazının Devamı

Kira anlaşmazlıklarında yeni dönem bugün başlıyor

Kamuoyunda 7. Yargı paketi olarak bilenen ve 5 Nisan 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan kira ve kat mülkiyeti hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk dönemi bugün resmi olarak hukuk dünyasındaki yerini aldı.

Özellikle ev sahibi-kiracı uyuşmazlıkları açısından büyük bir öneme sahip olacak arabuluculuk sürecinin nasıl işleyeceğini, arabuluculuk sürecine kimin başvuru yapması gerektiği, süresi ve arabuluculuğun faydalarını gelin yazımızda birlikte inceleyelim.  

Yazının Devamı

Faiz kararları icra takiplerini nasıl etkiler?

Merkez Bankası para politika kurulu tarafından fiyat istikrarının sağlanması için parasal sıkılaştırma sürecine devam edilmesinin işletmelerde yaratabileceği etkiyi ve işletme sermayelerindeki daralmanın icra takiplerine etkisini yazımızda birlikte inceleyelim.

ÖZKAYNAKLARIN ÖNEMİ BÜYÜK

Yazının Devamı

Sahte üniversitelere dikkat!

Yurt dışında üniversite okuyacağım hayaliyle gerçekle ilgisi olmayan kurum ve kuruluşlara kayıt yaptıranlar dikkat, elinizde geçersiz bir diploma ile ortada kalabilirsiniz.  

Türkiye’de istediği bir programa yerleşemeyen ancak hayallerini gerçekleştirmek arzusuyla tıp, hukuk, eczacılık, mühendislik gibi bölümlere sınavsız veya uzaktan eğitim yolu ile diploma almak isteyenler dolandırıcıların tuzaklarından uzak durmalı ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınmayan sahte üniversitelere kayıt yaptırmamalı. 

Yazının Devamı

WhatsApp gruplarında yazılanlara dikkat!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı olan akıllı telefonlar üzerinden kişilerin birbirlerine fotoğraf, video, arama, sesli ve yazılı mesaj gönderdiği WhatsApp uygulamasını kullanırken dikkat edin. Zira uygulama üzerinden yazılanlara dikkat edilmemesi, birine hakaret içeren bir sözün yazılması yahut grupta paylaşılan bir fotoğrafın altına kişiyi tahkir edici sözler söylenmesi yahut tehdit içerikli yorum yaparak mesaj gönderenler ceza alabilirler.

ÜLKEMİZDE 40 MİLYON KİŞİ WHATSAPP KULLANIYOR

Yazının Devamı

Tüketicinin çözüm yolu: Hakem Heyeti

Önemli bir uyuşmazlık çözüm yolu olan tüketici hakem heyetlerinde parasal sınır miktarının ne olduğunu, e- devlet üzerinden nasıl başvuruda bulunulabileceğini ve tüketiciye olan faydasını yazımızda birlikte inceleyelim.

Adli yargılamaların uzun ve masraflı olması sebebiyle tüketicinin çok daha az masraf ve hızlı bir şekilde kayıplarının giderilmesi adına il ve ilçe merkezlerinde kurulan tüketici hakem heyetleri sayesinde vatandaş daha hızlı ve kolayca hakkını arayarak kayıplarını giderebilmektedir.

Yazının Devamı

Ticari kredilerdeki daralma icra takiplerini...

Merkez Bankası tarafından rasyonel para politikalarına dönüş yapılmasının bankacılık sektöründe yarattığı yüksek faiz ile miktarsal ve seçici kredi sıkılaştırma kararlarının icra takiplerine ne gibi etkisel sonuçlar doğurabileceğini gelin yazımızda birlikte inceleyelim.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAPORUNA DİKKAT

Yazının Devamı

Pandemideki para cezaları nasıl iade alınacak?

Mustafa Zafer, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Covid-19 salgınında kesilen idari para cezalarının iade edilmesiyle ilgili detayları yazdı. Başvuru süreci nasıl olacak? Ödenen para nasıl iade alınacak? Son başvurusu tarihi ne? İşte detaylar...
Yazının Devamı